JohnnyBet contests
JohnnyBet logo
Darmowe konkursy z łączną pulą nagród 145 000 €
Weź udział i wygraj

­Odpowiedzialna gra u bukmachera i w kasynie

przez Kod Bonusowy z
­Odpowiedzialna gra u bukmachera i w kasynie

Hazard powinien być formą rozrywki, dlatego odpowiedzialna gra u bukmachera i w kasynie jest szczególnie istotna. Bez zdrowego podejścia do gry na pieniądze, może przerodzić się ona w nałóg. Jak przeciwdziałać uzależnieniu hazardowemu i kiedy warto powiedzieć "pas", tłumaczymy poniżej.

Organizacja Numer
Ogólnopolski telefon zaufania uzależnienia 800 199 990
Telefon zaufania dla osób uzależnionych behawioralnie 801 889 880
MONAR 22 823 65 31
KARAN 801 140 068

Jeśli szukasz pomocy, poniższe organizacje zajmują się profesjonalnie pomocą przy uzależnieniach, także w przypadku nałogu hazardowego.

1. Zdrowe podejście do hazardu

Wspomnieliśmy już, że hazard to po prostu rozrywka. Dla przykładu zakłady bukmacherskie możemy obstawić przy okazji, oglądając dane wydarzenie sportowe i przeżyć dodatkowy dreszczyk emocji. Wiele osób podchodzi do obstawiania właśnie w taki sposób i ta forma gamblingu nie powinna nieść za sobą niemiłych konsekwencji. Mogę, ale nie muszę - to bardzo ważna zasada, jeśli chodzi o zdrowe podejście do tej formy rozrywki. Gra "rekreacyjna" od czasu do czasu to na pewno bezpieczny sposób na grę u bukmachera czy w kasynie.

Oczywiście, są osoby, dla których tego typu rozrywka to swojego rodzaju pasja. Także i w takiej sytuacji można kontrolować nasze odpowiednie i odpowiedzialne podejście do hazardu. Przede wszystkim jeżeli gramy częściej, gra na niższe stawki będzie jednym z bezpiecznych zachowań, których powinieneś się trzymać. W zdrowym podejściu dla pasjonatów hazardu, najważniejsze jest, aby hazard nie miał negatywnego wpływu na relacje z innymi czy inne kwestie życiowe. Studiujesz i zawalasz sesję, bo ślęczałeś nad meczami 2. ligi kolumbijskiej? To już o kilka kroków za daleko.

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji w przypadku hazardu są problemy finansowe, w które bardzo łatwo wpaść, jeżeli nie kontroluje się gry u bukmachera czy w kasynie. Zdrowe podejście do hazardu pod tym kątem oznacza ustalenie sobie budżetu, który możemy przeznaczyć na grę, na przykład miesięcznie i choćby nie wiadomo co się stało, trzymanie się założonych wcześniej ram. Jeżeli w danym miesiącu przeznaczyliśmy na grę 100 złotych i wszystko przegraliśmy, a została jeszcze połowa miesiąca, to po prostu warto odpocząć od hazardu przez te pół miesiąca. Przerwy od gry również pozwalają nam zachować zdrowe podejście do hazardu.

2. Bukmacherzy i kasyna z pomocą w odpowiedzialnej grze

Warto wiedzieć, że legalni bukmacherzy i kasyna mają na swoich portalach mechanizmy, które pomagają w zapobieganiu uzależnieniu hazardowemu. W ustawieniach konta znajdziecie dwie opcje:

  • limity użytkownika,
  • samowykluczenie z gry.

Najpierw wytłumaczymy na czym polegają limity na koncie bukmacherskim i dlaczego mogą być tak pomocne w zachowaniu zdrowego podejścia do hazardu, nawet jeśli nie macie obecnie żadnych problemów w tym zakresie. Co ważne, limity będą skuteczne dopiero w momencie, kiedy sami je ustalicie. Domyślne limity na stronach bukmacherów i w kasynach w zasadzie w niczym Was nie ograniczą.

  • Pierwszym limitem jest dzienny limit czasu gry. Domyślnie może być on ustawiony na bardzo długi i w naszym przypadku u jednego z polskich bukmacherów, limit pokazał aż 18 godzin na dobę. Oczywiście, to zdecydowanie za dużo i jeżeli spędzacie w zasadzie cały dzień na obstawianiu czy graniu w kasynie, to jest to jeden z sygnałów ostrzegawczych, aby przeciwdziałać uzależnieniu - nawet jeżeli takie sytuacje zdarzają się wam "od czasu do czasu". Nasze zalecenie tutaj to około 4 godzin. Większość osób pracujących czy studiujących, nie będzie miało nawet więcej czasu wolnego aby poświęcić na grę. Zwiększenie limitu o godzinę czy dwie, ze względu na weekendy może mieć sens, ale długie sesje w weekend, mogą wciągnąć nas w dłuższe przesiadywanie na stronach z hazardem również i w tygodniu, co może mieć wpływ na nasze życie prywatne czy to jak spisujemy się w pracy lub na studiach.
  • Podobnie jak w przypadku limitu dziennego, tak w przypadku limitu miesięcznego, z automatu dostaniecie ograniczenie, które w zasadzie niczego nie ogranicza. W naszym przypadku limit miesięczny to 558 godzin, co oznacza, że w miesiącu, który ma 30 dni, moglibyśmy spędzić na grze... ponad 18,5 godziny dziennie. Oczywiście to czyste szaleństwo i my proponujemy limit w zakresie 120-150 godzin w miesiącu. Dla porównania, przypominamy, że pełen etat w pracy to od 160-180 godzin, zależnie od danego miesiąca. Jeżeli spędzicie na obstawianiu 120 godzin, to i tak będzie to już naprawdę sporo czasu poświęconego na Wasze hobby.

Te same mechanizmy działają w przypadku limitów stawek na grę. W naszym przypadku, oba limity (dzienny i miesięczny) były ustawione na tym samym poziomie... 5 milionów złotych. Limit kwotowy u bukmachera powinniśmy ustawić w oparciu o nasze możliwości, doładowanie konta bukmacherskiego raz czy dwa w miesiącu powinno być w zupełności wystarczające, jeżeli w obu przypadkach wszystko przegraliśmy, może czas zrobić sobie przerwę?

Powyższe propozycje limitów nie są żadnym wyznacznikiem, a jedynie wskazaniem z naszej strony, na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w hazardzie. Limit powinniśmy traktować jako sygnał ostrzegawczy - jeżeli dobijamy do jego granicy, może oznaczać, że po prostu trochę za dużo czasu (albo pieniędzy) spędzamy na obstawianiu czy też graniu w kasynie. Oczywiście jeżeli masz konta na wieu stronach z hazardem, a nie grasz ciągle u ulubionego dostawcy, to wtedy warto odpowiednio obniżyć konkretne limity.

Zmiany limitów są możliwe w każdym momencie, jeżeli chodzi o ich obniżenie. Jeżeli chcesz je jednak powiększyć, to działa to następująco:

  • pierwsze zwiększenie - po 24h,
  • drugie zwiększenie - po tygodniu,
  • trzecie i każde następne - po trzech miesiącach.

3. Samowykluczenie z gry

Są dwa sposoby, na wyłączenie się z gry. To zawieszenie aktywności na koncie (1-3 dni) oraz samowykluczenie z gry (3-6 miesięcy). To o tyle ważne, że robimy to z pozycji danej strony hazardowej, w ustawieniach, zazwyczaj w zakładce z limitami, bądź osobnej z samowykluczeniem. Mechanizm jest bardzo prosty, wystarczy wybrać na jaki okres chcemy wyłączyć się z gry i klikamy zatwierdź. Warto wiedzieć, że na ten czas, nie będzie możliwości zmiany decyzji. Wykluczenie z gry jest nieodwołalne i nie można go skrócić, tak jak zmienić np. limitów.

4. Samokontrola najważniejsza w odpowiedzialnym hazardzie

Limity to jedno, ale to co może nam pomóc uświadomić ewentualny problem, albo po prostu zły wpływ hazardu na nasze życie codzienne, to kontrola własnych wyników. My tutaj odsyłamy przede wszystkim do kontroli na poziomie yieldu. Jak to robić?

Jeżeli gracie więcej niż sporadycznie (raz w miesiącu czy nawet raz na kilka miesięcy), warto kontrolować swoje wyniki. Założenie zwykłego arkusza Google będzie tutaj bardzo pomocne. Co chcemy śledzić? Ile pieniędzy straciliśmy/zarobiliśmy na zakładach. Po co nam to w ogóle? Nie ukrywajmy, bukmacherzy i kasyna mają się w najlepsze, bo mówimy tutaj o mocno losowych zabawach. Nawet jeżeli obstawiacie wydarzenia sportowe, tak zwane "pewniaczki" to ułuda. Każde wydarzenie sportowe może pójść nie po waszej myśli. Kontuzje, warunki pogodowe, błędy arbitrów, gorszy dzień danego sportowca czy jakaś afera, która wstrząsnęła drużyną. To wszystko może zdarzyć się dosłownie w ostatniej chwili i kompletnie odwrócić losy danego wydarzenia.

Reasumując, po prostu duża część graczy traci, a nie zyskuje na zakładach bukmacherskich. Uświadomienie sobie skali tego zjawiska na własnej skórze, może nam pomóc odpowiednio regulować dobieranie przez nas stawek. Tak, aby hobby nadal pozostawało hobby, a nie ciągnęło nas w dół. Dlatego zapisywanie ile obstawiliśmy/wpłaciliśmy na konto i ile wygraliśmy/przegraliśmy, będzie pomocne w uzmysłowieniu sobie jak nam idzie i czy nie warto czasami nieco ograniczyć naszej gry. Yield liczy się poprzez podzielenie zysku przez łączną stawkę i potem, przemnożenie przez 100%.

Dajmy na to, że łącznie w danym miesiącu wyszliśmy 25 złotych na plus. Natomiast suma stawek wyniosła 200 złotych. Oznacza to, że yield wyniesie w tym miesiącu 12,5%. Sprawa analogicznie będzie działać w przypadku strat, jeżeli łącznie graliśmy za 200 złotych, a jesteśmy 100 złotych na minusie, to yield wyniesie -50%. Jeżeli taki założyliśmy sobie budżet, to wszystko jest w porządku, yield jednak pozwala nam uświadomić swoją skuteczność - w dłuższym czasie może nawet pomóc obstawiać bardziej skutecznie, jest również nieocenionym mechanizmem samokontroli.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w ograniczeniu dostępu do stron hazardowych, możesz skorzystać z darmowych narzędzi takich jak BetBlocker lub GameBlocker, które umożliwiają zablokowanie witryn bukmacherskich i kasynowych na określony czas lub na stałe.

5. Sygnały ostrzegawcze - jak rozpoznać początki uzależnienia hazardowego?

Oczywiście powyższe mechanizmy pozwalają nam utrzymać zdrowe podejście do hazardu tak, aby ten nie miał negatywnego wpływu na nasze życie. Ograniczenie czasu spędzanego na stronach z hazardem, będzie dla nas dobre, z takich samych powodów, dla których choćby ograniczenie czasu przy grach komputerowych pomoże nam nie zawalać innych rzeczy w życiu codziennym i nie będzie miało na nie negatywnego wpływu. Tu mówimy jednak o sytuacji, kiedy ktoś nadal ma 'zdrową relację' z hazardem. Jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z problemem hazardowym? Poniżej 10 oznak, że Ty lub Twój znajomy możecie mieć problem z uzależnieniem hazardowym:

  1. Poświęcasz czas na hazard, kiedy powinien być on przeznaczony na pracę lub naukę, hazard wpływa na Twoje relacje z innymi,
  2. Traktujesz hazard jako szansę do uporania się z problemami finansowymi,
  3. Kiedy przegrasz, za wszelką cenę starasz się odkuć,
  4. Kiedy wygrasz, masz nieodpartą chęć grania więcej i za większe kwoty,
  5. Hazard powoduje, że się zapominasz i nie dbasz o swoje potrzeby, czy Twoich najbliższych,
  6. Kiedykolwiek grałeś (lub chciałeś zagrać) za pożyczone pieniądze, czy to w formie pożyczki bankowej czy od znajomych,
  7. O obstawianiu/hazardzie myślisz tak intensywnie, że nie możesz spać,
  8. Hazard to Twoja odskocznia od codziennych problemów, im więcej kłopotów w życiu, tym więcej czasu spędzasz na hazard,
  9. Nie kontrolujesz czasu, który spędzasz przy grach hazardowych, zapominasz się która jest godzina i przez to nie sypiasz, bądź zapominasz o ważnych dla Ciebie wydarzeniach,
  10. Hazard ma wpływ na Twoje życie codzienne, powoduje w Tobie silne emocje bądź wyczerpanie.

To tylko część z oznak, że Twoje podejście do hazardu nie jest do końca zdrowe. W każdym z powyższych przypadków, na pewno przynajmniej chwilowa przerwa od jakichkolwiek aktywności hazardowych, będzie dobrym wyborem. Jeżeli sytuacja jest na tyle poważna, że hazard ma mocny wpływ na Twoje życie codzienne, nie bój się porozmawiać o tym ze swoimi znajomymi i poszukać pomocy u profesjonalistów. Poniżej prezentujemy listę organizacji, która może Ci pomóc w trudnej sytuacji uzależnienia od hazardu.

6. Gdzie szukać pomocy - organizacje pomagające uzależnionym od gamblingu

Jest wiele placówek i instytucji, które pomogą Ci i Twoim bliskim w przypadku problemów hazardowych. To między innymi:

  • Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych,
  • Anonimowi Hazardziści,
  • Wojewódzkie ośrodki terapii uzależnień,
  • Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom - informacje o ośrodkach leczenia, materiały edukacyjne, lista placówek,
  • Ogólnopolski telefon zaufania uzależnienia (800 199 990) - czynny całą dobę,
  • Telefon zaufania dla osób uzależnionych behawioralnie (801 889 880),
  • MONAR (22 823 65 31) - pomoc osobom z problemami uzależnień – również hazardowych,
  • KARAN (801 140 068) - leczenie uzależnień, także behawioralnych (w tym hazardu).

Każda z tych organizacji zajmuje się profesjonalnie uzależnieniami behawioralnymi bądź nawet konkretnie, tylko tymi związanymi z hazardem. To grupy wsparcia, ale też pomoc specjalistyczna. Jeżeli wstydzisz się "pokazać" warto zrobić pierwszy krok i zadzwonić na jeden z powyższych telefonów zaufania. W przypadku problemu hazardowego, niezwykle ważne jest wykonać ten pierwszy krok - sięgnąć po pomoc, przyznać się przed samym sobą jak i nieznaną nam osobą, że mamy problem i potrzebujemy pomocy, by z niego wyjść.

Można również sprawdzić, gdzie Anonimowi Hazardziści organizują swoje mityngi i w razie potrzeby wziąć udział w takim spotkaniu – lista spotkań dostępna jest na stronie Anonimowych Hazardzistów.

7. Podsumowanie

Odpowiedzialna gra to przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście do hobby, jakim jest hazard. Traktowanie go w inny sposób jest bardzo niebezpieczne. Oczywiście, istnieją gracze, którzy z obstawiania uczynili sobie zawód, ale jest to naprawdę mały odsetek całej liczby graczy. To gracze cechujący się chłodnym podejściem bez emocji do obstawianych zdarzeń, robiąc to bardziej na zasadzie analizy danych i przede wszystkim bazując na ocenie ryzyka. Zwykły gracz na zakładach, powinien wiedzieć ile czasu może poświęcić na grę i ile pieniędzy może wydać w danym miesiącu, tak aby hobby pozostało tylko hobby, a nie kulą u nogi czy czymś, co ciągnie nas na dno. Odpowiedzialna gra u bukmachera i w kasynie jest bardzo ważna, nawet (a może w szczególności) jeżeli dopiero zaczynacie grę na stronach z hazardem.

Komentarze (0)
Graj odpowiedzialnie